تاریخ : شنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۰ 26 جماد ثاني 1443 Saturday, 29 January , 2022
1

و این بار نوبت “همدلی‌” است ..

  • کد خبر : 3694
  • ۰۲ تیر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۵
و این بار نوبت “همدلی‌” است ..

میثم اسماعیلی کاشانی

کاشان آنلاین : انتخابات ۱۴۰۰ هم از پیش رو گذشت؛ انتخاباتی که با ذکاوت در پیش‌بینی مشارکت اندکش، می‌توانست با حضور چهره‌های مختلف از جریانات گوناگون، لااقل اگر نتیجه هم همین می‌شد اما، شکوه وفاق ملی را همچو گذشته به رخ کشد و بیگانگان این سرزمین را بیش از پیش سرخورده و محزون از همراهی و معیت مردم و حکومت نماید؛ اما، به هر برهان و مصلحت صحیح یا باطلی که بود، تیغ استصواب تیزتر از همیشه عمل نموده و برّان‌تر از قبل، حتی حضور نزدیک‌ترین شخصیت‌ها به هسته‌ی حاکمیت را برنتابید.

رویه‌ و رویکردی که در انتخابات شورای اسلامی شهر کاشان نیز به وضوح تسری یافت و میدان را برای برخی از گروه‌ها و جریان‌ها به تنگ آورد.

امری که به عقیده‌ی قربانیان این رویکرد، بدون هیچگونه حجت موجه و استدلال متقن به کار گرفته شد و حتی در برابر درخواست نامزدها از نهاد ذی‌صلاح در عمل به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر اعلام دلیل رد صلاحیت، غبار شائبه‌ها را از پیش چشم منتقدین پاک نکرد.

به هر ترتیب آنچه رخ داد اگر عمل به وظیفه‌ بود و اگر هم برای جلب رضایت جریان متبوع خود، نهایتا مصلحتی بود که متولیان امر، خود تشخیص دادند و بلاشک در دادگاه عدل الهی از عمل خویش به درستی دفاع خواهند نمود، هرچند که باز هم انتظار می‌رود دستگاه‌های نظارتی در یک فضای آرام ذهن آنان‌ را که دل در گرو این نظام شکوهمند دارند، از شبهات مطرح شده بزدایند.

سخن اما بر سر همدلی‌ست؛ همدلی بعد از انتخابات و این بار، آن که در مظان آزمون همدلی‌ست، آنانی‌اند که ظاهراً یا واقعاً نام آن را در این سال‌ها با خود یدک کشیده‌اند.در یادداشت پیش رو، مخاطب، نابخردان و تهی انصافانی نیستند که هر چه را از مخالف خود می‌بینند، سیاه است و هر قلیلی از دوستان خود را سپید. مخاطب، آن نیک سرشت انصاف‌پیشه‌ای‌ست که منتسب به هر جریانی که هست، سیاه و سپید را بر اساس آنچه که هست، قضاوت می‌کند؛ نه آنچه او می‌خواهد. لذا اگر خود را از دسته‌ی اول می‌دانید، زحمت مطالعه‌ی ادامه‌ی این مرقومه را به خود نداده و از آن گذر کنید.

آنگونه که قرائن گواهی می‌دهد، مدیریت شهری کاشان در چهار سال اخیر، کارنامه‌ی درخشانی برای خود به جای گذارده ‌است؛ نه تنها درخشان که با رعایت بی‌طرفی نگارنده، کارنامه‌ای کم‌نظیر در پیش چشمان شهروندان کاشان قرار گرفته است.

به گونه‌ای که آنچه بر اساس یک رویکرد منطقی نسبت به سنجش کارآمدی سیستم اجرایی شهرداری برمی‌آید، عمران و شهرسازی از یک سو و وضعیت مالی از سویی دیگر، دو شاخصه‌ای است که برای بررسی عملکرد شهرداری های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

وضعیت مقبول عمران و شهرسازی به آسانی در اقصی نقاط شهر از نگاه منصفان، قابل کتمان نیست؛ همانگونه که این آبادانی و جهش از دوره‌ی سابق مدیریت شهری نیز رنگ دیگری بر خود گرفته بود و تحول در جای‌جای شهر دیده می‌شد.

بُعد دیگر اما مسائل مالی و تامین هزینه های شهرداری‌ست که به گواه رسانه‌های خبری منتسب به بلدیه، در دو سال متوالی ۹۸ و ۹۹، بیش از آنچه برای بودجه‌ی سالانه پیشبینی شده بود، محقق شد!۱۴۰ و ۱۲۰ درصد؛ اهمیت این موضوع دوچندان خواهد شد؛ اگر وضعیت نابسامان اقتصادی حاکم بر جامعه را به یاد آورده و کارنامه‌ی مالی سایر شهرها و مناطق دیگر کشور را مورد بررسی قرار بدهیم.

شهرداری کاشان در این مدت حتی اگر مورد نقدهایی نیز باشد که هست اما کارنامه‌ی درخشانی در این دو مولفه‌ی اساسی برای خود به یادگار گذاشت که قابل تقدیر و سپاس‌گزاری از شورای پنجم و شهردار محترم می‌باشد.

اما آنچه در دوره‌ی اخیر همواره مورد رنجش خاطر شهروندان شد، درگیری‌های پی در پی و برچسب‌زدن متقابل اعضای محترم شورا بود که به ‌ویژه در سال‌های نخست، به طور جدی مانع پیشبرد سریع برنامه‌ها و اجرای پروژه های شهری شد و از آن مهم‌تر، کاشت و ترویج بذر نفاق در میان مدیران و در وهله‌ی بعدی هم میان هواداران هر دو طیف بود که آثار آن شاید به راحتی تا سال‌ها اصلاح‌پذیر نباشد.

در سر تا سر این یادداشت، قصد حمایت یا رد هیچ‌یک از جریان‌های سیاسی را نداشته اما معتقدم با وجود همه‌ی آنچه در بحث ردصلاحیت‌ها پیش آمد، جریان موسوم به اعتدال‌گرایان کاشان، اگرچه از شاکله‌ی اصلی خود محروم شده بود، اما باز هم با هدف جلب مشارکت بخش مهمی از مردم، نقش پررنگی در عمل به منویات نظام جمهوری اسلامی ایفا نمود که خود قابل ارج‌ و امتنان می‌باشد.

اما آنچه هم‌چنان از این طیف و سایر طیف‌های منتقدِ اعضای منتخب شورای ششم (چه از نظر مشروعیت انتخاب و چه از نظر پیشینه‌ی مدیریتی) انتظار می‌رود، به دور از قصد جبران اتفاقات رخ داده در سال‌های نخست دوره‌ی سابق، در یک فضای آرام و برادرانه، مجموعه‌ی مدیریت شهری آینده را از پتانسیل شایسته‌ی خود متنعم نمایند.

آن‌گونه که از روحیات برخی از منتخبین این دوره بر می‌آید، انتظار مردم کاشان از اعضای محترم شورای ششم در حفظ همکاری با مجموعه‌ی مدیریت شهری فعلی، منطبق بر آرمان و آرزوی این افراد نمی‌باشد اما، در طرف دیگر این انتظار از اعضای سابق (رد صلاحیت شده) و طرفداران آنها وجود دارد که ضمن حفظ فضای نقد سازنده در طول چهار سال آتی، از تخریب و طرح نسبت‌های ناروا به مدیران آینده‌ی تیم شهرداری بطور جدی ممانعت ورزیده و توسعه‌ی شهری را بر نگاه‌های سیاسی و خدای ناکرده غرض‌ورزی های شخصی و گروهی خود ترجیح بدهند و این تفاوت رویکرد با برخی از افراد در دوره‌ی سابق را به قضاوت شهروندان و صاحب‌نظران بگذارند و وجه تمایز خویش را با آنان بیش از پیش به نمایش بگذارند؛

برای مردم، برای کاشان.

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=3694

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 1
  1. بسیار عالی

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.