تاریخ : دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹ 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020
0

كاشان آنلاين چرا؟

  • کد خبر : 729
  • 08 تیر 1393 - 21:25
كاشان آنلاين چرا؟

علی فلاحیان

کاشان آنلاین : امروزه با افزايش گرايش مردم به اينترنت و الكترونيكي شدن بسياري از كارهاي اداري و روزمره و امور بروكراتيك، خواه ناخواه رسانه هاي اينترنتي به ابزار مهم تأثيرگذاري و خبررساني تبديل شده اند. بي جهت نيست كه شمارگان نشريه هاي كاغذي كاهش بسياري يافته و حتي برخي از روزنامه ها و نشريات مشهور و قديمي در جهان به انتشار نشریات کاغذی خود پایان داده‌اند و تنها به شکل الکترونیک منتشر می‌شوند.

سابقه حضور رسانه ها در كاشان به ۱۰۵ سال پيش باز مي گردد. هفته نامه ثريا با مدير مسئولي سيد فرج الله كاشاني و سردبيري احمد فخرالواعظين را مي توان نخستين نشريه در كاشان دانست. در آن زمان «غيرتمندان اين سامان اسباب نشر معارف را آماده و مهيا يافته و به فكر انتشار جريده افتادند». پس چاپخانه ثريا نيز در كاشان به راه افتاد. در اولين شماره اين نشريه هدفي به نگارش درآمده است كه هنوز كه هنوز است از پس يك قرن، كاشان به آن دست نيافته است: «انشاءالله تعالي اميدواريم در اندك زماني كه اهالي اين شهر از فوايد معارف بهره مند گرديدند و مقاصد خود را به دست آوردند، اين جريده به روزنامه يوميه رسيده [باشد؛] مانند ساير ولايات كه روزنامه جات را از جمله واجبات مي دانند و فريضه ذمت خويش شمارند». امروز نيز در حالي كه اصحاب رسانه و فرهنگ اذعان دارند كه كاشان نيازمند يك روزنامه محلي است، اما در عرصه واقعيت چيزي جز يك هفته نامه، كه دو هفته يكبار منتشر مي شود، بر جا نمانده است. رسيدن به چنين هدفي در كنار بسياري از اهالي رسانه و كساني كه سالهاست در اين حوزه كار كرده اند، جز با حضور غيرتمنداني كه اسباب نشر را آماده كنند امكان پذير نيست.

اما چرا كاشان آنلاين؟ رسانه هاي مجازي كه به كار خبررساني در كاشان مشغولند سابقه اي نزديك به ده سال دارند. چندين سايت نيز در آغاز فراگيرشدن اينترنت به راه افتادند اما چند سالي بيشتر نپاييدند. در حال حاضر نيز نزديك به پنج سايت اخبار روز كاشان و آران و بيدگل را منتشر مي كنند و چند خبرگزاري رسمي كشور نيز صفحاتي ويژه كاشان دارند. غالب اين سايت ها نماينده يكي از جريان هاي فكري و سياسي شهر هستند و صفحات و ستون هاي آنها به كندي به روز مي شود. در اكثر اين سايت ها تحليل و گزارش جايي ندارد و خبرهاي خبرگزاري هاي دولتي نقل و يا بازسازي مي شود. جز كاشان نيوز كه تلاش كرده است خبرهاي اختصاصي و گاه مصاحبه و يادداشت (البته به صورت غيرمنظم) منتشر كند در ساير سايت ها چنين رويه اي به چشم نمي خورد.

تلاش ما در كاشان آنلاين آن خواهد بود كه در بخش هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اجتماعي، اقتصادي و ورزشي شاهد خبر، يادداشت، تحليل، گزارش و گفتگو باشيم. مي كوشيم اخبار را به صورتي زنده و تازه منتشر كنيم و در ماه، پرونده هايي نيز به مسائل مختلف كاشان اختصاص دهيم. در اين راه لازم است با گروه هاي مختلف فكري و سياسي تعامل داشته باشيم و به مرور طرف اعتماد شهروندان قرار گيريم. از اين رو دعوت مي كنيم از تمامي صاحبان رأي و فكر، كه نظرات خود را در خصوص رويدادها، برنامه ها، اقدامات، كاستي ها، آسيب ها و همه آن چه كه در اين شهر جريان دارد براي ما بنويسند و افكار خود را در معرض سنجش نگاه ديگران قرار دهند. باشد تا گفتگو در فضاي مجازي آرام آرام به متن زندگي حقيقي ما نيز نفوذ كند.

 هدف ما در كنار تمامي رسالت ها و وظايفي كه بر دوش خبرنگاران و خبرگزاري هاست، ايجاد فضايي زنده و پويا در جهت طرح مسايل مختلف و مشكلات و دغدغه هاي شهروندان است. روش سياسي و فكري گردانندگان اين سايت، اعتدال است، اما اين منجر به خودسانسوري يا چشم پوشي از خطا و اشتباهات حاميان اين ديدگاه در منطقه و كشور نخواهد بود.

اميدواريم شهروندان كاشان، شهري كه ابعاد فرهنگي و تاريخي اش از جغرافياي كنوني بسي وسيع تر و گسترده تر است، كاشان آنلاين را همدم خود بدانند و از تلخ و شيرين زندگي در اين پهنه كويري با ما بگويند و بشنوند. اميد كه هر كاشاني در هر كجاي ايران و هر نقطه از جهان، كاشان آنلاين را نماد و نشانه اي زنده از موطن خود ببيند و اين پايگاه را كاشانه خود بداند. شايد آدمي اين گونه توانست «وطنش را همچون بنفشه ها با خود ببرد هر كجا كه خواست».

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=729

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.