تاریخ : جمعه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۱ 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022
0

فهیمی‌تبار: «مسجد» باید نماد صلح و آرامش باشد وگرنه مصداقی از «مسجد ضرار» است

  • کد خبر : 5284
  • ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
فهیمی‌تبار: «مسجد» باید نماد صلح و آرامش باشد وگرنه مصداقی از «مسجد ضرار» است

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان، در ویژه برنامه «یاد یاران مسجد میرنشانه» در سخنانی با موضوع هویت انسانی مسجد گفت: مسجد یعنی محل امن و آرامش و صلح، بنابراین هر مسجدی که امنیتی برای واردشوندگان به آن یا برای جامعه نداشته باشد، ضرار است.

به گزارش کاشان آنلاین، حمیدرضا فهیمی‌‌تبار در توضیح بیشتر با بیان این که هر ضرری اعم از بدنی یا روانی که متوجه جامعه اسلامی و شهروندانش می‌شود، می‌تواند مسجد را مصداق ضرار قرار دهد افزود: در مسجد باید احساس آرامش به ما دست بدهد،یعنی زخم زبان نباشد، صدای بلند نباشد و صلح و صفا را در آن ببینیم.

وی ادامه داد: با این نگاه، مسجد یک جامعه کوچک توحیدی است، یک پایلوت است، در مسجد باید کنار هم یکرنگ باشیم و تمرین کنیم تا پشت مسجد به حقوق هم تجاوز نکنیم. این مسجد، تبدیل به نهالستان می‌شود و نهال‌ها پرورش و تکثیر می‌شوند و وارد جامعه می‌شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان با اشاره به آیات ۱۰۷ و ۱۰۸ سوره توبه که به «مسجد ضرار» اشاره دارد خاطرنشان کرد: این آیات البته در طول زمان، از نگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته است،مثلا تاریخ‌پژوه معاصری مانند آقای رسول جعفریان، این آیات را بررسی تاریخی کرده است یا برخی دیگر شأن نزول آن را بررسی کرده‌اند و برایشان مهم بوده که چرا خداوند اینطور برخورد کرده است.

فهیمیتبار با بیان این که بنده نیز از جهتی دیگر به این آیات ملاحظاتی دارم یادآور شد: در بخش هایی از قرآن خداوند یهودیان یا مسیحیان یا کافران را تقبیح کرده است،در مواجهه با چنین آیاتی، ما نباید خود را کنار بکشیم بلکه باید بررسی کنیم مبادا ما هم گرفتار همان صفات تقبیح شده باشیم، با این نگاه، اگر آیاتی در مورد منافقان است، ما خود را کنار نکشیم، منافق یعنی دو رو و ما هم اگر دو رویی پیشه کردیم مصداق آن می‌شویم.

وی با اشاره به شروع آیه ۱۰۷ در سوره توبه «والذین اتخذوا مسجداً ضراراً و کفراً و تفریقاً بین المومنین/ کسانی که مسجد را تغییر دادند، مسجد را زیان‌رسان کردند، یعنی فلسفه‌ی مسجد و اهداف اولیه‌ی آن مشخص بود اما عده‌ای انتظاراتی را که از مسجد می‌رفت، سلب کردند» خاطرنشان کرد: مسجد نباید ضرار باشد، مسجد نباید ضرر برساند. به چه کسی؟ چه ضرری؟ خداوند اشاره‌ای نکرده، در تفاسیر هم نیست پس یعنی مطلق ضرر. مسجد قرار بود مأمن باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان با بیان این که در بخش بعدی آیه، اشاره می‌شود که مسجد تبدیل به پایگاه کفر شده است افزود: آیا بت وارد مسجد شده که خدا چنین فرموده؟ خیر، هیچ کجا چنین چیزی نداریم بلکه مسجد همان است و همانجا نماز هم می‌خوانند پس باید مصادیق کفر را پیدا کنیم.

فهیمی ‌تبار در توضیح بیشتر این قسمت با طرح سئوالاتی گفت: آیا بیان غلوآمیز درباره اولیای الهی از تریبون مسجد، مصداق کفر است یا نه؟ آیا ناشکری و ناسپاسی نسبت به خادمان جامعه مصداق کفر است یا نه؟ اگر مسجد، مرکز گسستن پیکره و زدن هویت جامعه شد، آیا مصداقی از کفر نیست؟ اگر در مسجد، بین مردم تفرقه و جدا کردن و دسته‌بندی رخ داد، مصداقی از تفرقه و کفر نیست؟ آیا برخی از مراسمی که ما در مسجد برگزار می‌کنیم، مانند برخی مراسم ختم که بین افراد تفاوت می‌گذاریم، مصداقی از تفرقه نیست؟

وی با تاکید بر این که ما باید تمرین کنیم، زیبا بیندیشیم و زیبا رفتار کنیم مانند مراسم حج، که همه چیز در آن به تساوی است یادآور شد: در مراسم حج، همه تعلقات را از خود دور می‌کنیم، همرنگ و یکرنگ می‌شویم، القاب کنار گذاشته می‌شوند، زن و مرد کنار هم هستند، پوشش‌ها یکسان است، هدف ها یکسان است، رفتارها یکسان است. در مسجد هم باید همینطور رفتار کنیم و کفش‌های تعلق را باید پشت در مسجد کنار بگذاریم.

سخنران ویژه برنامه «یاد یاران مسجد میرنشانه» افزود: هیئت امنای همه مساجد باید بررسی کنند که چه میزان به این اهداف نزدیک شده‌اند، باید تفرقه را کنار بگذاریم، کسی در مسجد ما احساس حقارت نکند. هر مسجدی به این اهداف نزدیک شود، می‌تواند آدم‌های ساخت یافته پرورش دهد. زیبایی مسجد به گلدسته و گنبد نیست.

فهیمی‌‌تبار ادامه داد: البته من زیبایی معماری را نفی نمی‌کنم ولی آن چیزی که مسجد را می‌سازد، این‌ها نیست بلکه آدم‌هایی است که در مسجد نماز می‌خوانند.مسجد به نمازگزارانش مسجد است. هویت انسانی به مسجد هویت می‌دهد. این‌جا می‌خواهم به آسیبی دیگر در مساجدمان اشاره کنم و آن هم بعضی رفتارهایی است که با خانم‌ها می‌شود که در شان و منزلت آن‌ها نیست.

وی با بیان این که ادامه‌ی آیه ۱۰۷ سوره توبه اشاره به مساجدی است که اساس آن تقواست یادآور شد: نباید برداشت ما از معنی تقوا همیشه تک بعدی و کلیشه‌ای باشد، بلکه با توجه به قرینه‌ی آیه، تقوا در اینجا یعنی مسجدیانی که تفرقه نمی‌اندازند، کفرآمیز عمل نمی‌کنند و به دیگران ضرر نمی‌رسانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: در ادامه عبارت «فیه رجال یحبون» آمده است، یعنی آدم‌هایی که مسجد را ترجیح می‌دهند زیرا در آن‌جا تطهیر می‌شوند، از فشار اقتصادی و حرف‌های دنیوی خلاص می‌شوند. مردان و زنانی که دنبال پاک شدن هستند. پس اگر مساجد ما چنین مساجدی شدند و مسجدیان ما چنان شدند که اخلاق را در جامعه، در کسب و کار اقتصادی، در معاشرت و… رعایت کردند، آن‌گاه دین ما درست خواهد بود.

فهیمی‌‌تبار تاکید کرد: زبان انسان، زبان واحد فطری است و اگر گسست نسل‌ها نمی‌خواهیم باید مساجد را طبق چنین آموزه‌هایی اداره کنیم وگرنه افسوس خواهیم خورد که چرا جوانان ما از مسجد دور شده‌اند.

وی همچنین با اشاره به عنوان مراسم که به همت هیئت امنا و کانون فرهنگی مسجد میرنشانه و با هدف یادکرد از مؤسّسان، فعالان، نمازگزاران و درگذشتگان محله و مسجد میرنشانه برگزار شد گفت: یکی مصادیق شاکر بودن، ذکر خیر گذشتگان است. واقعا ما باید سپاس‌گزارِ آنهایی باشیم که چنین میراثی برای ما گذاشته‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان با بیان این که کسی برای ما تاریخ نخواهد نوشت، بلکه خودمان باید همت کنیم و گزارش قلمی مثلا صد ساله‌ی عمر کاشان را تهیه کنیم افزود: نقل قولی از یکی از افراد آستان قدس رضوی شنیدم که البته نمی‌دانم تا چه حد مستند است ولی ایشان می‌گفت بعد از مشهد، کاشان بیشترین موقوفات را داشته است این موضوع نشان می‌دهد که مردم منطقه ما، مردم باگذشتی بوده‌اند، بنابراین من به دوستان هیئت امنای مسجد پیشنهاد می‌کنم که شناسنامه محله و مسجد میرنشانه را بنویسند تا تجربیات به نسل بعد منتقل شود.

 

 

 

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=5284

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.