تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021
0
رییس دانشگاه کاشان در گفت و گویی اختصاصی تشریح کرد؛

فرهنگسرای دانش، علم در خدمت جامعه با مشارکت مدیریت شهری و دانشگاه

  • کد خبر : 3558
  • 03 خرداد 1400 - 10:06
فرهنگسرای دانش، علم در خدمت جامعه با مشارکت مدیریت شهری و دانشگاه

مهدی سلطانی راد

کاشان آنلاین : رییس دانشگاه کاشان در آستانه افتتاح فرهنگسرای دانش در شهر تمدن و فرهنگ معتقد است، این مجموعه که با نگاه مثبت و سازنده شهرداری، حوالی یک ماه آینده از آن رونمایی خواهد شد، باعث اتصال عمیق محیط علم و پژوهش به وجوه مختلف زندگی مردم خواهد بود.

دکتر عباس زراعت که صبح یکشنبه در دانشگاه کاشان فرصتی را برای تشریح اهداف راه اندازی این امکان و زیرساخت فرهنگی به کاشان‌آنلاین اختصاص داده،البته ابایی از بیان کم کاری های حوزه آکادمیک و علم و دانش برای حضور جدی در بطن اجتماع ندارد اما در عین حال معتقد است،جامعه نیز در این رابطه مطالبه گری را به کناری نهاده تا فاصله محیط علم و دانشگاه با جامعه همچنان آزاردهنده باشد.

وی در مورد اهداف و چرایی برپایی فرهنگسرای دانش در کاشان،از لزوم برداشتن دیوارهای غیرملموس بین دانشگاه و جامعه می گوید. به گفته زراعت «یکی از برنامه های راهبردی دانشگاه کاشان به عنوان دانشگاه جامع،این است که دانشگاه باید جامعه محور باشد. یعنی دانشگاهی که در جامعه حضور فعال و موثر داشته باشد. یعنی دانشگاهی که منفعل نیست و منتظر نمی ماند تا جامعه بیاید و تجویز دارو را از او بخواهد. برخی دانشگاهیان می گویند مثلأ در بحث حجاب، جامعه فلان سبک را دارد و ما هم جزو جامعه هستیم ولی من این را قبول ندارم. دانشگاه نباید متاثر از جامعه باشد، بلکه باید اثرگذار باشد. لازمه یک اثرگذاری این است که در جامعه حضور داشته باشیم. یعنی حتی باید در تک تک خانه های مردم در همه زمینه ها مثلا اقتصادی، دانشگاه رسوخ کند و موثر باشد. در اقتصاد شهر، در رفع بیکاری، حتی در آسیب زدایی مسئله ای مثل طلاق.اگر طلاق در شهر افزایش پیدا کرد دانشگاه هم مقصر است برای این که دانشگاه می تواند به گونه ای نقش آفرین باشد که طلاق و آسیب های آن کاهش یابد. اگر اعتیاد فراگیر است دانشگاه مقصر است و از این جهت چون دانشگاه کاشان جامع است،باید با جامعه در ارتباط عمیق باشد»

رییس دانشگاه کاشان با بیان این مقدمه به موضوع افتتاح فرهنگسرای دانش،جزیی تر ورود می کند و می گوید:«ما با آقای شهردار در این زمینه گفت و گوهای زیادی داشتیم، چون ایشان خوشبختانه مسئولی با نگاه فرهنگی است و اولویت اصلی شان هم فرهنگ است و این برای توسعه متوازن شهر  نکته مهم و ویژه ییست. ما کمتر شهرداری داریم که در کنار ساختمان و خیابان و معبر و پارک و بوستان و .. به مسائل نرم افزاری و زیربنایی فرهنگ هم بپردازد. در نهایت از مدتها قبل به این نتیجه رسیدیم که فرهنگ سرایی به نام دانش یا دانشجو در شهر ایجاد کنیم و این فرهنگسرا پاتوق یا محفل و محلی برای گردهم آیی دانشگاهیان یعنی استاد و دانشجو با مردم باشد. یعنی در آنجا مردم و مدیران شهر از یک سو و استاد و دانشجو از سوی دیگر دور هم بنشینند در مورد آسیب ها و مشکلات و دغدغه های مختلف جامعه گفت و گو کنند»

به گفته‌ی زراعت «دانشجوی جامع شناسی ما وقتی می خواهد پایان نامه بنویسد موضوع آن باید برای شهر موثر باشد. خب او موضوع را باید از دل جامعه تهیه و بیاید با مردم صحبت کند. فرهنگسرا می تواند محلی تعیین کننده برای آن اهدف باشد. آنجا دانشجوهای ما با اقشار مختلف صحبت و موضوع برای پایان نامه هاشان آماده و همچنین بر اساس واقعیت‌های جامعه راه حل پیدا می کنند. اساتید هم می توانند در این فرهنگسرا حاضر شوند. خیلی از اساتید ما روی زمینه های تخصصی خود می توانند در این فرهنگسرا کلاس و کارگاه برگزار کنند. خب محل آن هم باید در مرکز شهر باشد که بحمدلله مکان خوبی هم هست. شهردار محترم برای بازسازی آن که یک خانه تاریخی بود همت کرد و بازسازی اکنون به انتها رسیده. گویا شهرداران قبل تمایل داشتند اینجا تبدیل به مهمانسرا شود که آقای ابریشمی راد نظرش تبدیل آن به یک فرهنگسرا بود. دانشگاه قرار است آنجا را تجهیز کند و اداره فرهنگسرا هم به عهده دانشگاه باشد.»

وی درباره وجوه مختلف ارزشمندی این فرهنگسرا نیز می گوید«ما در دانشگاه مرکز خانواده ای که راه اندازی کردیم، به نظر می رسد خیلی از خانواده ها نتوانند به علت دوری مسیر از محیط آن استفاده کنند که در نظر داریم در بطن شهر و در همین فرهنگسرا،یک دفتری را هم برای مرکز خانواده داشته باشیم تا مردم با سهولت بیایند و از مواهب آن استفاده کنند. این که می گوییم دانشگاه باید از محیط خود خارج شود و دیوارهای نامرئی اش را به قصد ارتباط با جامعه بردارد، یعنی همین»

رییس دانشگاه کاشان با تأکید بر این که اگر مشکلات متعدد اقتصادی در جامعه مطرح می شود یکی از علت ها این است که اساتید دانشگاهی برای حل آنها حضور ندارند،معتقد است« شاید برخی مسئولان و مدیران ما دیدگاههای علمی را بر نمی‌تابند و نمی توانند عملیاتی کنند ولی به تدریج باید این فرایند فرهنگ سازی شود و جامعه ما تابع علم شود. علم باید آن اِشرافیت خود را بر تمام روندها و ارکان جامعه حفظ کند. این تعاملات باید به وجود بیاید.»

زراعت در ادامه پتانسیل فرهنگسرای دانش را تنها به نقش آفرینی در کاستن مشکلات اجتماعی محدود نمی داند و می گوید« اکنون یکی از مشکلاتی که کشور ما و خیلی از کشورها دارند کیفیت سواد عمومی مردم است. یعنی در بحث انتخابات، ما اگر بخواهیم کشور خوبی داشته باشیم باید رییس جمهور خوبی داشته باشیم. این ریس جمهور چه طور انتخاب می شود؟وقتی که سواد سیاسی مردم بالا باشد. یعنی سواد عمومی که یونسکو بعضأ تعداد موارد آن را بین ۵ تا ۶ مورد می داند که یکی از آنها همین سواد سیاسی است، چون غالب مردم سواد سیاسی ندارند و احساسی هستند و امروز پیرو این خط و گفتمان هستند و فردا به خط دیگری پناه می برند! شکل گیری این بحران مشکلی است که ما داریم و دانشگاهها می توانند این خلأها را پر کنند. به نظر من دانشگاهها می توانند سواد عمومی جامعه را ارتقا بدهند که یکی از موارد آن سواد سیاسی است که مناسبت هم دارد. یکی هم سواد فرهنگی است. اگر مردم ما تحمل هم را ندارند و با هم درگیر می شوند و در خانواده ها زن و شوهر با یک بگومگوی ساده سریع به سمت طلاق می روند،نشان می دهد که در جامعه بحران نبود دیالوگ و سواد گفت و گو و مدارا داریم. در این زمینه هم جامعه شناسان دانشگاهی ما در محیطی مثل فرهنگسرای دانش، می توانند برای حل این مسائل با جامعه به تبادل نظر بپردازند.»

وی در این گفت و گو، با بیان این که دانشگاهیان ما هم نباید علم و دانش را در برج عاج و دور از دسترس مردم محصور کنند، معتقد است« سطح دسترسی به علم باید کاهش یابد، نه این که از شأن علم بکاهیم، یعنی این که استاد برجسته جامعه شناس و حقوق ابایی نداشته باشد از این که مسائل خانواده و راهکارهای کاهش چالش های اخلاقی در جامعه و خانواده را به زبان ساده برای مردم تفهیم کند. یعنی باید تلاش کنیم دسترسی و همگانی و فهم عمومی از علم ایجاد کنیم. متاسفانه خیلی از اساتید ما تصور می کنند برای استادِ مثلأ حقوق افت دارد که علمش را به زبان ساده در جامعه پیاده کند. این ها مجموعه مشکلاتی است که ما یکی از راهکارهایش را در ایجاد یک فرهنگسرا در شهر دیدیم.مجموعه ای که مدیریت شهری و دانشگاه برای فراهم آوری اش دست به دست هم داده اند. بحمدلله شهردار هم فهیم است و برای مسائل فرهنگی هم حساسیت دارد و در این راستا امیدواریم که به زودی فرهنگسرا افتتاح شود و مردم شهر آثار و برکات آن را ببینند»

به گفته‌ی رییس دانشگاه کاشان «تببین فرهنگ درست استفاده و عقلانی از فضای مجازی برای نسل نوجوان و جوان، ارائه مفاهیم مناسب برای تربیت فرزندان و آیین همسرداری و ارائه مهارت های خانواده، بیان وظایف متقابل همسران نسبت به هم به ویژه در موقعیت کرونایی اکنون از موارد مهمی است که قابلیت طرح در فضای فرهنگسرا را دارد»

زراعت همچنین در ادامه بحث چالش ها و دغدغه های فضای مجازی می گوید« البته نظارت بر فضای مجازی منطقه نیز از اموری است که مدتی پیش در شورای فرهنگ عمومی بحث و مقرر شد دانشگاه کاشان برای آن در پارک علم و فناوری مرکزی را اختصاص دهد. ببینید؛ در مورد فضای مجازی اگر می خواهیم مثبت کار کنیم اصطلاحأ با بگیر و ببند جواب نمی دهد. ما باید بیاییم در برابر طرف مقابل که برای تخریب جوانان ما محتوای ضداخلاقی و ضدارزشی تولید می کند، محتوای ارزشی داشته باشیم. این راه کنترل فضای مجازی است که این بخش عمده به دانشگاه واگذار شده. این مرکز به زودی در پارک علم و فناری مستقر می شود و در مجموع یکی از مراکز رشد تخصصی همین پارک خواهد بود تا اداره فضای مجازی منطقه کاشان زیر نظر دانشگاه باشد و دانشگاه از نظر علمی اداره اش کند»

وی با طرح این نکته که برای تثبیت موقعیت دانشگاه و مرجعیت این مجموعه در بین آحاد جامعه با زور و جبر نمی شود اقدام کرد معتقد است« تنها راه تاثیرگذاری دانشگاه بر جامعه و مردم با جلب اعتماد ممکن است، یعنی اگر مردم ببینند دانشگاه مشغول انجام امور مفید به حال عموم است، دلبسته آن می شوند»

رییس دانشگاه کاشان در گریزی مجدد به مرکز خانواده‌ی دانشگاه می گوید« یکی از بحث هایی که در مرکز خانواده داریم،آموزش فعالیت های درآمدزا برای خانم های خانه دار،به ویژه زنان سرپرست خانوار است.خیلی از فعالیت های اشتغال‌زا را خانم ها در خانه می توانند انجام دهند و درآمد زایی ایجاد کنند. به طور نمونه پرورش زالو مدتی است که مطرح شده ولی به طور بایسته تبیین نشد. این شغلی است که در جامعه درآمدزایی خوبی دارد، یعنی باندازه حقوق ۴ کارمند، یک نفر در همان خانه خود می تواند از پرورش زالو درآمدزایی داشته باشد»

زراعت البته برخی انتقادات از مجموعه خود را نیز کتمان نمی کند و می گوید«در بخش تبیینِ اهمیت انرزی خورشیدی با وجود این که مدتی است رییس پروهشکده انرژی دانشگاه را مأمور پیگیری پیشبرد این پدیده باارزش در جامعه کرده ایم، ولی تا پیش از این نه دانشگاه بدان پرداخته بود و نه در سطح جامعه مطالبه ای در مورد آن می شد. یا در مورد صنعت ابریشم که تا حد زیادی در کاشان از بین رفته، دانشگاه کم کاری هایی داشته و باید به سهم خود در احیای این صنعت تلاش کند. یا در مورد اسانس، پژوهشکده ما تاکنون هیچ اقدامی نکرده تا گلاب در همین کشورمان به عطر و اسانس تبدیل شود و پس از صادرات گلاب، عطر آن با هزار برابر قیمت به خودمان فروخته نشود! یا پژوهشکده فرش ما، برای فرش دستبافت چه کرده است؟یا در مورد رصدخانه کامو که علاوه بر کار علمی،پتانسییل عظیمی در بخش گردشگری آن نهفته است اما کار مهمی تاکنون درباره آن نشده. خب اینها سبب می شود که مردم نسبت به دانشگاه بی اعتماد شوند. البته همه این موارد پتانسیل پرداختن و بحث و بررسی در فرهنگسرای دانش را دارند»

وی همچنین در بخش پایانی این گفت و گو، درباره یکی از دستاوردهای دانشگاه در حوزه مطالعاتی می گوید«پژوهشکده سیاس (مرکز مطالعات پیشرفته سعیدی) که یکی از خیرین آن را در دانشگاه راه اندازی کرده،در وظیفه تخصصی خود دو سال قبل تحقیقاتی با مشارکت اساتید دانشگاههای آمریکا، ایتالیا، آلمان، فرانسه و .. درباره ارزش های کویر لوت انجام داد که نتیجه آن برای نخستین بار در مجله ساینس (معتبرترین مجله علمی جهان که هنوز مقاله ای از ایران به این صورت در آن چاپ نشده بود) منتشر شد.

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=3558

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.