تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021
0
درباره والیبال بانوان و برون رفت از فضای فعلی

مرغ همسایه غاز است!

  • کد خبر : 3520
  • 22 اردیبهشت 1400 - 17:47
مرغ همسایه غاز است!

میر مصطفی شجاعی*

کاشان آنلاین : درباره شیردختران والیبالیست ایرانی واقعیت غیرقابل انکار آن است که آنها با وجود محدودیت ها و نوع لباسی که روزانه و ساعت ها با آن تمرین و در مسابقات حاضر می شوند و با این وجود برای موفقیت از هیچ تلاشی دریغ نمی نمایند، قبل از اعزام و ورودشان به هر مسابقه ای قهرمان اند وپیروز، جدا از هر نتیجه ای که در برگه ها و تابلوها ثبت شود.

فی الواقع تلاش شان برای موفقیت شاید از پسران والیبالیست هم بیشتر باشد که من خود این را از نزدیک لمس کرده ام، پس کوچک‌ترین خرده ای به این بانوان قهرمان وارد نیست.

تیم والیبال بانوان ما از سال ۲۰۰۷ که به طور رسمی وارد کارزار مسابقات آسیایی شده، در مسابقات مهم قهرمانی آسیا یا انتخابی جهان-به جز avc cup که امتیازی در رنکینگ ندارد-و تیم ها با نفرات اصلی حضور دارند هنوز موفق به برد تیم های درجه یک آسیا مثل ژاپن، چین، کره جنوبی و تایلند و همچنین تیم های درجه دوم مثل قزاقستان، چین تایپه و ویتنام نشده ایم.

با توجه به تجربیاتم در کنار تیم ملی بانوان ایران که در مسابقات قهرمانی آسیا-فیلیپین- و همچنین انتخابی جهان در تایلند بدست آمده و مطالعاتی که در این زمینه انجام داده و تیم ها ومسابقات جهانی را دنبال می کنم، چند نکته می‌تواند از منظر اینجانب به رشد و پیشرفت والیبال بانوان کمک کند و احساس می کنم فدراسیون محترم والیبال می‌تواند در نشست هایی که به منظور رشد وتوسعه والیبال بانوان برگزار می کند از تجربیات مربیان سابق تیم ملی زنان به خوبی بهره مند شود و نمی‌دانم چرا این کار مفید و بدون هزینه انجام نمی‌شود !

والیبال بانوان به علت شرایط فرهنگی حاکم برکشور نتوانسته پا به پای مردان به جلو حرکت کند  لیک می‌تواند متاثر از جایگاه والیبال مردان رفته رفته جای خود را بازکند.

 والیبال ما نه ولاسکو می خواهد نه لانگ بینگ

گاهی در نشست‌های کارشناسی می‌شنویم که همکاران و دوستان اشاره به نیاز یک مربی بزرگ وتمام عیار خارجی همانند “ولاسکو” می کنند، بر فرض ما با خانم “لانگ پینگ” -مربی افسانه ای چین- یا مربیان هم طراز او مذاکره کنیم آیا آنها با بررسی و جایگاه والیبال ما در جهان این مسئولیت را خواهند پذیرفت؟؟؟

آیا حتی در صورت پذیرش با توجه به شرایط فرهنگی ما می‌توانند نظرات حرفه ای خود را پیاده نمایند؟؟!

زمانی که ولاسکو پیشنهاد رهبری تیم والیبال مردان ایران را پذیرفت ما نایب قهرمان آسیا و بازی های آسیایی شده. بودیم،”محمد موسوی و سعید معروف” از بهترین‌های آسیا بودند، قهرمان نوجوانان وسوم جوانان جهان شده بودیم، فرهادظریف، علیرضا جدیدی، فرهاد قائمی و امیر غفور در مسابقات نوجوانان وجوانان جهان عناوین بهترین های مسابقات در پستهای لیبرو، دفاع، حمله و سرویس را به دست آورده بودند که این ها از چشمان مرد باهوش آرژانتینی و انتخاب تیم ملی ایران به دور نمانده بود.

در نتیجه فکر می کنم با داشتن مربیان ورزیده داخلی که در کارزار والیبال آبدیده شده اند می توانیم با یک برنامه ریزی ۳ تا ۵ ساله و سپردن سکان و اختیار کافی کمک شایانی به رشد این رشته محبوب در نزد بانوان مان داشته باشیم.

تلاش برای ارتقاء سطح دانش مربیان خانم با فرستادن به دوره ها وکلاس های آموزشی در خارج از کشور، دعوت از مربیان زبده و باتجربه برای آموزش و پرورش آنان و همچنین تأمین دیگر نیازهای زیر ساختی و حیاتی همانند تشکیل کمیته نظارت بر عملکرد باشگاه ها و حتی هیات های والیبال در امر والیبال پایه می‌تواند سطح تکنیکی بازیکنان دختر ما را بهبود بخشیده تا خروجی های مناسبی برای تیم های ملی به دست آوریم.

از طرفی داشتن لیگی منظم در هر رده، تشویق و دادن امتیاز برای تیم داری بانوان به باشگاه‌هایی که تیم مردان دارند تا این خروجی‌ها را در دل خود آبدیده نموده و به رده های بالاتر سوق دهد، وجه دیگر اقدام برای رشد والیبال ملی بانوان ایران است.

طی سالیان گذشته شخصأ درباره توسعه و پیشرفت والیبال در کشور ترکیه به ویژه بخش بانوان بررسی های مفیدی انجام داده ام که بیان نتایج آن از حوصله این مقال خارج است اما به اختصار در “ترکیه” لیگ دسته دو دختران با حدود ۷۰ تیم به صورت منطقه ای برگزار می شود که حدود هشت گروه و در هرگروه که شامل چند استان هم‌جوار می شود ۸-۹ تیم قرار دارند که تقریبأ کل کشورشان را در بر گرفته و استعدادها به خوبی شناسایی می‌شوند.

در لیگ دسته یک ترکیه نیز ۲۸ تیم در دو گروه و در سوپر لیگ ۱۲ تیم حضور دارند، که مجموعأ ۱۱۰ تیم بانوان را در والیبال باشگاهی آن کشور تشکیل می دهند.

کمک به ترانسفر بازیکنان به سایر کشورها برای رشد و ارتقاء سطح کیفی آنان مانند خانم ها مائده برهانی، مهسا صابری، مهسا کدخدا و مونا آشفته که سابقه بازی در باشگاه های ترکیه ای را دارند و همچنین استفاده از بازیکنان سابق تیم ملی بانوان که شوق مربی‌گری داشته و افق روشنی در این زمینه دارند با آموزش و تشویق آنان در امر بازیکن سازی نیز می‌توان رشد این پروسه-توسعه و رونق والیبال ملی بانوان ایران- را تسریع ساخت.

امیدواریم فدراسیون محترم والیبال که با احداث کمپ اختصاصی شامل سالن بدنسازی،سالن تمرینی و خوابگاه مجهز به والیبال بانوان توجه ویژه نموده بتواند پا به پای مردان، والیبال دختران را نیز به جایگاه مناسبی در آسیا برساند.

در زمان فعالیتم به عنوان سرمربی تیم ملی بانوان والیبال ایران تنها فعل و انفعالی که قابلیت رخ دادن داشت، تغییر ریشه ای و بنیادین و تزریق بازیکنان مستعد و جوانِ با روحیه و دیدگاه جدید به تیم ملی بود که علی رغم برخی مخالفت ها و مصاحبه ها و کارشکنی ها به خاطر منافع ملی و نه شخصی انجام دادیم و تیمی مستعد و جوان با میانگین سنی زیر ۲۳ سال تنها با ۲۰ روز تمرین و بدون حتی یک مسابقه تدارکاتی عازم مسابقات انتخابی جهان در تایلند شدیم که بازیکنان جوان و شجاع ما در مقابل تیم های بزرگ آسیا دور از انتظار ظاهر شده و امیدواری هایی برای آینده به وجود آوردند.

نمونه بارز نسل جدید بازیکنان تیم ملی « مونا آشفته» بود که با ۱۷ سال سن در ارنج اصلی تیم ملی در مسابقاتی قرار دادیم.رقابتهایی که تقریبأ می‌دانستیم در آن صعود به قهرمانی جهان محتمل نیست ولی این بازیکن سال بعد به عنوان لژیونر در لیگ ترکیه و در تیم «بالیکسیر» بازی کرد. تهمینه درگزنی،زهرا بخشی، هاله متقیان، شبنم امینی، الهام فلاح و … نمونه های دیگر بودند.

اگر این تغییرات توسط یک مربی خارجی صورت می‌گرفت شاید نشان از شجاعت و آینده نگری او قلمداد می شد چرا که همیشه مرغ همسایه غاز است.

اگر قصد داریم نتیجه ای غیر از این کسب نماییم نیاز به تغییراتی بنیادین و بازیکنانی با ذهن هایی جدید و متفاوت داریم، اما متأسفانه مجددأ در دوره بعدی و در قهرمانی آسیا دوباره روی به بازیکنان قبل‌تر آورده و راه بر رشد جوانان بسته شد.

فقط در انتخابی المپیک سرکار خانم شعبانیان نیز دوباره در پیروی از همان راه، یک جوان‌گرایی مجدد انجام دادند که قابل تقدیر بود. ما باید چند دوره قید برد و نتیجه را بزنیم و به جوانان مستعد و با افق روشن در کنار تنی چند از بزرگترها میدان کافی بدهیم تا حسابی آبدیده شوند.

*سرمربی کاشانی و پیشین تیم ملی والیبال بانوان ایران

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=3520

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.