تاریخ : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹ 18 رجب 1442 Monday, 1 March , 2021
0

خانه ی فرهنگ ؛ تمدن سازِ دوباره برای شهرمان کاشان

  • کد خبر : 3116
  • 22 بهمن 1399 - 5:50
خانه ی فرهنگ ؛ تمدن سازِ دوباره برای شهرمان کاشان

ابوالفضل قندچی*

کاشان آنلاین: ايران نام سرزمين و كشوري است كـه از ديرگـاه تـاريخ، بـر جغرافيـاي سياسـي جهان نقش بسته و محوريت شاهنامه فردوسي پاسداشت تلاش مردماني است كه براي حفظ اين نام كوشـيده انـد.

كه ايران چو باغيست خرم بهار شكفته هميشه گــل كـامكـار

سپاه و سليحست ديــوار اوي به پرچينش بر نيزه ها خار اوي

نگر تا تو ديـوار او نفکنـي دل و سلزپشت ايـرانيـان نشكني

كاربردهـاي نـام “ايـران” و يـا قرارگيـري ايـن نـام در كنـار مفـاهيم جغرافيايي و يا جغرافيايي ـ سياسي نظير “زمين” و “شهر” تعاريف و مفاهیم چندگانه اي از ايـران در شاهنامه مي آفريند. ميهن مفهومي احساسي از سرزمين سياسي است. ميهن دوستي و يا ميهن خواهي از حس اوليه تعلق داشتن به مكان، هويت ويژه پيداكردن از مكان، حس دفاع و افتخار به مكـان و از منافع و احساسات مكاني ناشي مي شود؛ که جنبـه اي طبيعـي و روانـي دارد.

مفهوم ميهن از انگيزه هاي سياسي بـه دور و تـا حـدي طبيعي، غريزي و كهن است كه با تعلقات معنوي انسان در مي آميزد و جنبه اي الهي به خود مي گيرد و به گونة مفهومي مقدس خودنمايي مي كند (مجتهـدزاده۱۳۸۱). بهمن ماه ۱۳۵۷ این خودنمایی با سرآمدترین کلام دین، شهید و شهادت جلوگر شد؛ در دفاع هشت ساله درخشید و اکنون ارزش راه در میهن¬پرستی بر لبه¬ی شهادت همچنان فروزان است. نام آن شهدایی که در راه میهن¬پرستی و دین، درخشیدند همچنان در پیشگاه حق فروزان باد.

اینجا ایران است؛ “سیَلْک” خواستگاه نخستین تمدن شهرنشینی ایران و جهان در جنوب غربی شهر کاشان. کاشان؛ شهر ایرانی از بلندای اسطوره تا گستره تاریخ، انقلاب و دفاع مقدس. شهری با فرهنگ و تمدن دیرینه که امروز بیست و یکم بهمن ماه ۱۳۹۹، ” خانه فرهنگ تمدن ” را در خواستگاه تمدن شهرنشینی در آغوش گرفت.

مراسم افتتاحیه ” خانه فرهنگ تمدن ” در کوی دیبا ۱۱ واقع در بلوار مرحوم تفضلی ( محله صنعت ) برگزار شد. حین انجام تشریفات که با حضور نمایندگان دولتی، شهری و مدیریت شهری همراه بود، اصحاب قلم و رسانه نیز مشتاقانه در حال نقش کردن با نور، فَرتورنِگاری و به قول غربیها فتوگرافی. در پایان مشمول لطف عزیزان واقع شدیم و جویای نحوه حضور در برنامه شدند و بعد پیشنهاد نوشتن متنی در خصوص ” خانه فرهنگ تمدن ” را امر دادند.

گفتن از تاریخچه و سرگذشت احداث و ساخت ” خانه فرهنگ تمدن “، نیازمند وقت و تشریح رخدادها و رویدادها بیش از یک دهه سکونت در محله صنعت است. سالها تلاش و پیگیری برای بهره¬مندی از خدمات شهری توسط شهرداری که از حوصله خارج است. تا اینکه در دوره¬ی جدید سکانداری شهرداری شهرمان کاشان، توسط آقای دکتر ابریشمی¬راد، ریل گذاری از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی آغاز شد و قطار تغییر و تحول مدیریت شهری بر محوریت توسعه شهری به حرکت افتاد. قطاری که تا حالت سکون و ابهت دارد کسی بدان سنگ نمی¬اندازد امّا افسوس زمانی که قطار به حرکت افتاد، سنگ¬اندازی¬ها شروع میشود. همشهری، بِایست و همقطار شو ؛ امّا خوشبختانه قطار توسعه مدیریت شهری، با صلابت و درایت در حال حرکت است؛ امید به پایداری در پیروزی و رفع کاستی¬ها.

آرشیو کارهای پیگیری شده برای محله را دنبال کردم تا به صوت سخنرانی رسیدم؛ اولین سخنرانی ای که شهردار جدید کاشان در دیدار مردمی به میزبانی مسجد صفّاری انجام دادند و حضور در این مراسم مبدأیی برای پیشنهاد دادن خانه فرهنگ برای محله صنعت شد. با گذر زمان با اجرای طرح معتمدین محلات، توفیق انجام وظیفه به مردم و اهالی محل به عنوان معتمد محله بوجود آمد.

بنابر نگرش مدیریت جدید شهرداری کاشان، در جلسات، نشست ها و دیدارها همواره تاکید می¬شد که در گذار از نهاد خدماتی به نهاد اجتماعی، معتمدین می‌توانند یک پایگاه قوی فکری برای حل مسائل هر منطقه جهت کمک به مدیران شهری باشند. مشورت با معتمدین می‌تواند بزرگترین بازوی توانمند مدیران اجرایی در محله¬ها بوده چراکه معتمدین می‌توانند با ارائه راهکار و گفت‌وگو با مردم مسائل را حل کنند.

 رویکرد توزیع هدفمند خدمات، استفاده از تجربیات و تخصص معتمدین در اجرای امور مختلف شهری علاوه بر ارتقای کیفیت زندگی در محلات و تسریع در انجام پروژه های مختلف شهری، سبب ارائه خدمات مطلوب و شایسته تری به مردم از سوی مدیریت شهری می شود.

بر همین مبنا، طی حضور معتمدین محلات در جلسه های مشترک و انعکاس و بازتاب دغدغه‌ها و مشکل شهروندان، توانستیم در برنامه‌ریزی شهری یاری کنیم و امیدوار به تشکیل مستمر این جلسه ها، توانستیم زمینه توسعه بیش از پیش محله صنعت را فراهم کنیم. در طول برطرف شدن دغدغه های محل، از مدیریت پسماند و زباله تا احداث ” خانه فرهنگ تمدن”، در مقام اجرا نواقص و کاستیها وجود داشت؛ ضمن اینکه شاهد تغییر در نظام اقتصادی کشور و افزایش سرسام آور قیمت ها در تأمین خدمات پروژه¬ها از سوی شهرداری شدیم.

توفیق خوب و نه کامل در پیشبرد اهداف پروژه¬ها حاصل شد و شاخص¬ترین پروژه در بلوار مرحوم تفضلی ( محله صنعت )، ” خانه فرهنگ تمدن ” به ثمر رسید. تقارن رویدادها بسیار جالب است؛ اولین سخنرانی شهردار در دیدار مردمی بهمن ماه ۱۳۹۶ و افتتاح ساختمان ” خانه فرهنگ تمدن ” در بهمن ماه ۱۳۹۹٫ سه سال تلاش و کوشش مدیران و کارکنان عمرانی و آبادانی شهر، در محله به سرانجام رسید.

همراهان گرامی، اگر ما دعوی سربلندی داریم به لوازم آن عمل کنیم و یکی از لوازم آن احترام آثار گذشتگان است. حفظ این آثار تنها محض تفنّن و تفرّج نیست؛ اسباب آبروی ماست. معرّف عظمت و لیاقت ملّت است.( محمّدعلی فروغی) لذا به عنوان یک کاشانی، معتقدم که اهالی و ساکنین محله صنعت، لیاقت داشتن ” خانه فرهنگ تمدن ” را داشتند و دارند؛ امید که قدر بدانیم و ما به عنوان معتمدین محل از مسئولین و مدیریت فرهنگی شهرداری خواستار و خواهانیم که در بهره¬برداری از ” خانه فرهنگ تمدن ” ، بتوانیم در سیاست‌گذاریها و برنامه¬ریزی‌ها همچنان حضور فعالانه داشته باشیم و محوریت توسعه شهری در جهت رشد، پیشرفت و ترقی اندیشه، دانش، مهارت ها، آموزش ها و بهره¬مند ساختن فرزندان این محله از ارزشهای مهرورزی ایرانی_اسلامی به فراموشی گذاشته نشود.

آن فرزند و نونهالی که در مراسم افتتاحیه ” خانه فرهنگ تمدن” با سرود مهرورزی، به استقبال رفت و دسته گل را تقدیم نمایندگان شهری_دولتی کرد احترام به آثار گذشتگان را به جا آورد. از جمله آنان که در راه عشق به میهن و دین، به شهادت رسیدند حاصل اندیشه مادران، پدران و معلمان با رشد درست عقلی_ ایمانی. بدانیم هیچ جامعه¬ای، فراتر از اندیشه¬ی معلّمانش، رشد نخواهد کرد.( امیرکبیر)

چو خورشيد رخشنده شد بر سپهر بيـاراست روي زميـن را به مهـر

سپهر و زمان و زمين آفـريـد روان و خرد داد و دين آفريد

من یقین دارم که شهرمان کاشان می تواند همچنان قد راست کند؛ شهری نام¬آور، زیبا و سعادتمند گردد و آنگونه که در خور تمدن، فرهنگ و سالخوردگی اوست، نکته های بسیاری به همگان بیاموزد. این ادعا بی شک کسانی را به لبخند خواهد آورد. گروهی هستند که اعتقاد به کاشان را اعتقادی ساده¬لوحانه می¬پندارند لیکن آنان که کاشان را می¬شناسند، هیچگاه از او امید برنخواهند گرفت.

ای فرزند کاشان، ای نونهال آوازه¬خوان؛ آموختم از معلّم تاریخ که والاترین راه، راه اندیشه است. اندیشه¬ات برای ساختن توانا باد و در ” خانه فرهنگ تمدن ” آغاز گر باش با سرود: به نام خداوند جان و خرد.

*معتمد محل

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=3116

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.