تاریخ : دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹ 10 ربيع أول 1442 Monday, 26 October , 2020
0
گفتگو با سيف الله امينيان :

آغاز تحولات گردشگری كاشان

  • کد خبر : 693
  • 15 اردیبهشت 1393 - 8:20
آغاز تحولات گردشگری كاشان

طومار نوشتند كه مگر آقاي محلوجي وزير خانه هاي تاريخي است!

کاشان آنلاین : طومار نوشتند كه مگر آقای محلوجی وزير خانه های تاريخی است!

يك روز يك پيرمرد ايتاليايي به فرمانداري كاشان رفت و اصرار كرد تا به او كمك كنند كه خانه اي كه چهل سال پيش از آن عكس گرفته را پيدا كند. پيرمرد دو سه روز در شهر سرگردان بود اما نتوانسته بود آن خانه را پيدا كند. در فرمانداري او را به ميراث فرهنگي ارجاع دادند. من به محض اين كه عكس را ديدم خانه را شناختم. اين خانه بسيار زيبا، معروف به خانه شكري در خيابان پنجه شاه و روبروي خانه مادر بزرگ من بود. اما قبل از انقلاب آن را خراب كرده بودند و به جاي آن پاساژ ساخته بودند. ما هرچه كرديم كه به پيرمرد بفهمانيم خانه را قبل از انقلاب خراب كرده اند، متوجه نمي شد. در همان روزها تخريب يك حمام تاريخي در اصفهان به دست شهرداري، غائله اي به پا كرده بود و يونسكو شديداً موضع گرفته بود. اين شد كه تا پيرمرد از درياچه نمك صحبت كرد، يك راهنما به او معرفي كردم تا عازم آنجا شود و البته بحث عوض شود.
ديدن آن عكس مرا به فكر انداخت و سريعاً يكي از عكاسان مشهور كشور را به كاشان خواندم  تا از همه خانه هاي تاريخي عكس بگيرد. وقتي قرار شد آيت الله هاشمي به كاشان تشريف بياورند، يك نمايشگاه صنايع دستي در باغ فين برپا كرديم و روي بدنه حمام فين نيز نمايشگاهي از عكس هاي جديد خانه های تاريخی و عكس پيرمرد ايتاليايي ترتيب داديم. آقاي هاشمي كه قصد بازديد از حمام را داشتند، توجه شان به عكس ها جلب شد و پرسيدند كه چرا اين عكس، سياه و سفيد و بقيه رنگي هستند؟ من هم ماجراي پيرمرد و خانه شكري را برايشان شرح دادم و درنهايت خدمت شان عرض كردم كه در كاشان ۶۰۰ خانه وجود دارد كه داراي ارزش هاي منحصر بفردي هستند، اما به دليل نبود بودجه، تعدادي از آنها تخريب يا به پاساژ و بيمارستان تبديل شده است. گفتم مجموعه اي كامل تر از خانه های تاريخی كاشان با معماري دوران قاجار در ايران وجود ندارد و حيف است كه اينها به تدريج از بين مي روند. از ايشان خواستم كمك كنند تا اين خانه ها را بازسازي كنيم. ايشان فرمودند: چنين كمكي منبع خاصي مي خواهد. عرض كردم: ما در روزنامه ها خوانده ايم كه وزارت معادن و فلزات به ارزآوري قابل توجهي رسيده است و به امر ورزش نيز كمك مي كند، به نظر حضرتعالي اين وزارتخانه كه وزيرش هم كاشاني است و در يكي از همين خانه ها پرورش يافته و چه بسا موفقيت هاي او نيز با فضايي كه ايشان در آن رشد كرده بي ارتباط نيست، چه اشكالي دارد كه به اين خانه ها هم كمك كند؟ آقاي هاشمي، آقاي محلوجي را صدا كردند و گفتند ايشان پيشنهاد خوبي دارد، موضوع را به هيئت دولت بياور تا فكري به حالش بكنيم.
خدا به آقاي محلوجي خير و عزت بدهد كه محكم پاي كار ايستادند و طرح را اجرايي كردند. جمعاً مبلغ ۸۷۰ ميليون تومان پول به كاشان آمد كه ده ها خانه خريده شد و حمام سلطان ميراحمد نيز خريداري و مرمت شد. متأسفانه در آن زمان برخي از افراد در جريان سياسي چپ كاشان شايد صد طومار نوشتند و به همه مقامات رساندند كه اين خرابه ها را به چه مناسبتي ترميم مي كنند؟ مگر آقاي محلوجي وزير خانه های تاريخی است كه چنين پول هايي در كاشان هزينه مي كند؟ مردم نان ندارند بخورند آنوقت اينها پول را خرج اين خرابه ها مي كنند. آنها توجه نداشتند كه اين خانه ها صنعت شهر را متحول كرد. تحول عظيمي كه با اين اقدامات در توسعه صنعت گردشگري كاشان ايجاد شد از بركات سفر آيت الله هاشمي به كاشان بود.
دامنه آن اقدامات به سطح كشور نيز كشيده شد. چند هفته پيش در جلسه كميته فني مناره زين الدين، مهندس محمد حسن محب علي از پيشكسوتان ميراث فرهنگي ايران نيز تشريف آورده بودند. ايشان در جلسه با صراحت بيان كردند: حركت بازسازي خانه ها در ايران از كاشان شروع شد و به ساير شهرها سرايت كرد.

لینک کوتاه : https://kashanonline.com/?p=693

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.